O tom, prečo treba ísť na Sardíniu, pt. 1
Hlavne o tom, kde sa na Sardínii treba okúpať a kam pribižne ísť.
Najprv tl;dr
Jednu vec si treba povedať hneď na začiatok. Tak, ako nikto v skutočnosti nechodí do bordelu kvôli pekným tapetám, tak nikto nechodí na Sardíniu kvôli histórii, jedlu, alebo dobrým ľuďom. Na Sardíniu sa chodí, lebo je tam najkrajšie more v Európe a pridružených kontinentoch. Toto samotné úplne stačí ako argument na dosť dobrú letnú dovolenku pre ľudí, čo sa chcú v lete kúpať v mori. Všetko ostatné sú len výhovorky pre tých, ktorým by bolo trochu trápne, keby museli povedať, že sa chcú skrátka len dobre okúpať.
Samozrejme, rovnako, ako sú v niektorých bordeloch istotne aj pekné tapety, tak aj na Sardínii je aj všeličo iné dobré a pekné. Ale na prvom, druhom aj treťom mieste sú tie pláže, to je holý fakt. Tu je dôležité poznamenať, že z výpočtu pláží na Sardínii treba vyňať mestskú pláž v Alghere, ktorá trpí významnou nadprodukciou morskej trávy a more tam vyzerá trochu ako ruský čaj proti hnačke. Pred, alebo po, podľa aktuálneho prúdenia vody. Preto dobre zvážte, či sa necháte zlákať na lowcost letenku a airbnb v síce naozaj príjemnom meste, ale bez toho hlavného, čo od dovolenky pri peknom mori čakáte.
Hneď druhá najpodstatnejšia vec je, ako to tam je s cenami a všeobecnou prevádzkou, čo zaujíma najmä tých, ktorí sa ešte len rozhodujú. Mám úplne výbornú správu, až na jednu výnimku je Sardínia cenovo extrémne príjemné miesto. Týka sa to aj ubytovania, aj jedla, aj služieb. S jednou výnimkou. Hotely, apartmány aj reštaurácie nikomu, kto už niekedy bol v centre Bratislavy nespôsobia panický atak z výšky, na mnohých miestach sa skôr budete uisťovať, či dobre vidíte a niečo tam nechýba. Samozrejme, aj tu môžete utratiť neobmedzené množstvo peňazí, či za luxusné ubytovanie, alebo michelinské stravovanie, ak je však reč o normálnej dovolenke obyčajných ľudí, nezávislých osobností a priateľov, pomer cena/výkon je na tomto ostrove absolútne famózny. Až na jednu výnimku.
Ako takmer všade, kde je teda aj niečo viac, ako na východe, aj na Sardínii je úplne kľúčová možnosť individuálnej prepravy. Hromadná doprava tam síce existuje tiež, ale radšej by som sa spoľahol na klienstké centrum v piatok poobede, ako na sardínske autobusy. Auto vám dá možnosti spoznať ostrov celkom podrobne, pretože skončiť na spomínanej pláži v Alghere nechcete, to môžem garantovať ako Eduard Heger doslova katapultáciu SR na prvé miesto v hocičom. Ak patríte k priaznivcom trombózy a máte veľa času, zrejme pôjdete vlastným autom. Ak ste pohodlní, zvolíte skôr kombináciu letu a auta z požičovne - to samozrejme závisí aj od možností rozpočtu. A sme pri tej jednej výnimke.
Požičiavame auto: draho a nevýhodne
Tu treba uviesť prvú turistickú zaujímavosť: nikde, na celom svete, ktorý som dosiaľ videl, nebolo požičanie auta také drahé, ako na Sardínii. Nikde. Dokonca ani na inak veľmi drahej Korzike. Treba sa na to mentálne aj rozpočtovo pripraviť a hlavne na to myslieť ešte pred kúpou letenky. Ceny požičovní sú naozaj úplne done&dusted, out of this world a auto treba riešiť vo veľkom predstihu, lebo aj napriek horentnej ostrovnej prirážke sa vám môže stať, že budete mať problém nejaké zohnať. Ak nie ste dedičmi tichých alebo hlasných akcionárov Smeru, alebo nemáte fajn sestru, veľmi odporúčam obísť klasické siete a auto požičať od miestnych garážmajstrov. Samozrejme on-line. Garážmajstri neplatia prenájom letisku ani franšízové poplatky. Keď si od nich objednáte auto, príde po vás na letisko neplnoletý bratranec, odvezie vás na neznáme miesto, kde je len kamrlík s jedným stolom ako z poviedky Raymonda Chandlera a auto vás čaká po podpise papierov niekde v blízkej ulici. Autá podľa všetkého berú od príbuzenstva, z bazárov a vrakovísk. Keď si objednáte napríklad “Golf or similar”, pristavia vám otlčený Fiat Tipo, pri ktorom si treba vybrať, či chcete ísť, alebo pustiť klímu. Oboje naraz sa nedá. V ostrejších stúpaniach sa cítite ako fanúšik pri trati Tour de France, keď svoj vehikel povzbudzujete hlasnejšie, ako opitý Dán Jonasa Vingegaarda.
Požičanie v tomto duchu bude stále drahé, ale reálne to bude stáť polovicu toho, čo v klasických požičovniach, a to vrátane plnej poistky. To je druhá dôležitá vec - auto od garážmajstrov treba mať s plným krytím (pokojne tretej strany), lebo oni vždy nájdu niečo, čo ste rozbili, alebo pokazili a nechcete vedieť, koľko stojí odreté zrkadlo tak unikátneho vozidla, ako je 5 ročné rozhegané Tipo. A hlavne to nechcete platiť.
Na pláž
Auto už máme, poďme k podstate. Pekné pláže sú takmer všade, okrem, ako som už spomenul, mestskej pláže v Alghere. Na piatich zoznamoch “10 najkrajších pláží na Sardínii” ich nájdete približne 40. V princípe sa však nachádzajú v niekoľkých lokalitách a konkrétna preferencia záleží aj na autorovi a aj na tom, kde akurát ponúka ubytovanie.
Na severovýchode, nad mestom Olbia sa nachádza slávna Costa Smeralda. Costa Smeralda je new age projekt zo šesťdesiatych rokov, kedy sa pobrežia chopil britský obchodník a imám pakistanského pôvodu Aga Khan IV. Ten sa rozhodol, že Costa Smeralda bude nové Azúrové pobrežie a následne vykonal všetky potrebné kroky. Dnes je Costa Smeralda lepšie, ako azúrové pobrežie, a je to útočisko pre bohatých ľudí, ktorí majú radi súkromie a priestor pre kotvenie svojich nadrozmerných lodí v kulisách ako z Gaudího. Hlavné centrum je Porto Cervo, ale bývať sa dá aj v menej opulentnom okolí. Ak máte auto, možností máte neúrekom a netreba kvôli tomu ani predávať obličky. Tie si ušetrite na návštevu niektorého z cosy barov alebo fine dining.
Costa Smeralda je aj Costa, aj Smeralda. Piesok je biely a voda naozaj smaragdová. Určite sa oplatí aj výlet loďou na súostrovie Maddalena, kde sa postupne vylodíte na viacerých ostrovoch a nechajú vás vykúpať aj na otvorenom mori. Smaragdovom, doslova. Lode odchádzajú z Palau, ak máte kapitánske skúšky, môžete ísť aj po vlastných.
Druhá zásadná kúpacia lokalita je Golfo di Orosei. Je to vlastne stena vápencového pohoria, ktorá padá priamo do vody a pod stenou sa nachádza okrem jaskýň aj niekoľko pohľadnicových pláží. Väčšina z nich nie je prístupná z pevniny, takže sa na ne dostanete iba loďou. Možností je niekoľko - môžete si čln prenajať (cca. 100Eur na deň), alebo sa odviezť linkovou loďou. Prvá možnosť je fajn, pokiaľ v sebe chováte malého Pellegriniho a chcete si vyskúšať, aké je to šoférovať loď. Ak nemáte kapitánske skúšky, musíte si vystačiť s motorom z mixéru, ale na chvíľkový pocit Královné všech moří a peknú fotku na instagram to vydá. Ak podobnými túžbami netrpíte, pokojne sa odvezte väčšou turistickou loďou. Je to úplne v poriadku, máte tam tieň, bufet, aj záchod a itineráre sú vymyslené tak, že vám ani predpísaný program nebude prekážať. Postupne vás zavezú na niekoľko pláží, zostať môžete na ktorej chcete a na cestu späť využiť ktorúkoľvek vracajúcu sa loď. Ak budete bývať niekde v okolí, som si celkom istý, že tento výlet zopakujete viac, ako raz. Miestne pláže sú totiž naživo ešte gýčovejšie, ako titulka katalógu Neckermann a farba vody naozaj ťahá oči aj pomerne otrlým cynikom, čo sa zvyčajne nad slanou vodou nezvyknú dojímať. Golfo di Orosei je na východe, takže z fyzikálnych dôvodov má voda najkrajšie farby poobede.
Tretia zásadná lokalita je na juhozápade, kde sa náchádza napríklad jedna z chýrnych pláží Is Aruttas. Je voľne prístupná, stačí zaplatiť parkovné. Pláž pozostáva z priesvitného a bieleho piesku v štruktúre tarhone, takže okrem estetických zážitkov úplne odpadá menej príjemný collateral pieskových pláží v podobe piesku v každej škáre každej škáry čohokoľvek. Tarhoňu v pohode oklepete a idete. Is Arutas je na západnom pobreží, takže najkrajšie farby si užijete ráno a pred obedom. Ráno a pred obedom aj chytíte lepšie miesto, takže je fajn trochu si privstať. Len o niečo menej pekné pláže sú aj ďalej na juh a aj ďalej na sever. Opäť, pre orientáciu si pozrite google mapy. Ako na každom ostrove, je pomer počtu ľudí a kilometrov pobrežia veľmi priaznivý, takže parkovanie ani miesto nie je problém takmer nikde a výber je veľmi široký, dlhý, plytký aj hlboký.
A potom sú tu všetky ostatné pláže hocikde na ostrove. Pieskové, s vlnami, so skalami, malé, veľké, divoké aj so servisom, na plávanie aj kiting. Pomocou google mapy nájdete aj vyberiete bez problémov. Hoci ich už konkrétne nemenujem, pretože v porovnaní s tými najpohľadnicovejšími sa vám to bude zdať už trochu nuda. Stále však platí, že väčšina z nich je oveľa krajšia aj ako iný stredomorský nadpriemer. Kdekoľvek na pobreží sa ocitnete, do 20km budete mať jednu z “top 10 najkrajších pláží na ostrove”, takže o zážitky tohto typu sa naozaj nemusíte obávať. Lebo to tak na Sardínii je.
Na Sardínii je aj všeličo iné, ale o tom nabudúce.
Ak sa vám text páčil, alebo si myslíte, že sa niekomu môže hodiť, budem vďačný, keď mu, alebo jej, dáte vedieť.
Fajn čítanie, aj som sa zabavil na niektorých prirovnaniach. :)
Iba jednu poznámku k tomu mám. Nerozporujem mestskú pláž v Alghero, na tú sme sa nedostali, ale vyše týždeň sme strávili minulý rok v Alghere a tá pláž na kraji mesta, kde je ten ich známy(a chránený) borovicový park, tak tá je veľmi pekná, boli sme na nej každý deň a išiel by som znova. Takže Alghero a pláž v poho, len treba možno zásjť kúsok ďalej od centra.
https://goo.gl/maps/sEyL75jh4xHHpZ768
Budem sa tešiť na druhú časť. ;)